Контакти

ИА ГИТ: Над 5000 нарушения при по-малко от 1200 проверки са установени по време на кампанията в строителния сектор

ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) продължава интензивните проверки от кампанията в строителния сектор, които стартираха в края на месец януари 2025 г. заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора.

Удължава се срокът на временната закрила за украинските граждани

Министерският съвет удължи със свое решение №79 от 20 февруари 2025 г. срока на временна закрила на украинските граждани с една година, считано от 04 март 2025 г. По този начин работодателите в България могат да продължат да наемат лесно украински граждани.

Превенцията на недекларирания труд и осигуряване на здраве и безопасност при работа са във фокуса на ИА ГИТ и през 2025 г.

Ограничаването на недекларирания труд във всичките му проявления като прикрито реално работно време, заплащане на труда, възникване на трудовото правоотношение и др.,  остава акцент в контролната дейност на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) и през 2025 г.

ИА ГИТ: Работодателите трябва да съобразят режима на работа при прогноза за опасно време

По повод подадения от Националния институт по метеорология и хидрология оранжев код за обилен снеговалеж в няколко области на страната и предстоящите дни с ниски температури Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) напомня на работодателите, че трябва да предприемат специални мерки за опазване живота и здравето на работещите в

Главната инспекция по труда стартира интензивни проверки в строителния сектор

В края на месец януари 2025 г. Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) стартира интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на месец март 2025 г.

През 2024 г. инспекторите по труда са разгледали над 8500 сигнала за нарушения на трудовото законодателство

Едва 8% от тях засягат условията на труд на работещите

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 бр. (при 7055 бр. за 2023 г.) проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички 49 858 бр. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 бр. са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 бр. по прекратяването им и 889 бр.

Какви са правата ни при забавено трудово възнаграждение?

Интервю на изпълнителния директор на ИА "Главна инспекция по труда" инж. Екатерина Асенова за "България сутрин" по България Он Еър.

"Всеки работник или служител, полагащ труд при устни договорки, без трудов договор, който е осъзнал грешката, която допуска, може да се обърне към контролните органи на Инспекцията по труда. Важно е да уточним, че получаваме сигнали за работа без трудов договор за минал период - работещи ни сезират, че са работили без трудов договор преди три месеца. В този случай не можем да им съдействаме. Инспекторите по труда могат да обявят едно трудово правоотношение за съществуващо само ако заварят работника да полага труд на място за даден работодател.", обясни инж.

Над 8.7 млн. лв. забавени възнаграждения са изплатени след намесата на ИА ГИТ през 2024 г.

Над 8.7 млн. лв. забавени трудови възнаграждения, включително и задължения за предишни периоди, са изплатени след намесата на контролните органи на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) за 2024 г. За същия период сумата на установените забавени заплати е 10.9 млн. лв.